Kun Navin pennut lähtivät koteihinsa kahdeksanviikkoisina ennen juhannusta, oli kasvattajien takki tyhjä. Kymmenen vilkasta pentua on täysipäiväinen työ, jota teimme välillä vuorotellen ja yhdessä – päivätöiden lisäksi. Lisäksi oli tärkeää sosiaalistaa pentuja heti neljännen viikon jälkeen, joten meillä kävi jatkuva, päivittäinen vieraiden virta kuukauden ajan. Aika oli erittäin odotettua, antoisaa ja hauskaa, mutta myönnetään että tällä kertaa ison pentuekoon takia myös melko raskasta. Kaikki pennelit pääsivät todella mukaviin ja aktiivisiin koteihin, ja tästä olemme todella onnellisia. Pennut ovat olleet terveitä, vilkkaita ja erittäin avoimia. Jokunen jo harrastaa useitakin lajeja, ja lähes kaikki ovat käyneet vähintäänkin arkitottelevaisuus- tms. kursseilla.
Heti luovutuksesta alkaen aloitimme joka toinen viikko pentutreffien järjestämisen kotipihallamme, ja syksymmällä kun vauhti kiihtyi, siirryimme treffeilemään Östersundomin pelloille. Vain kaksi pentua asuu sen verran kaukana Pohjanmaalla ja Lapissa, etteivät pysty osallistumaan, mutta mm. Turusta ja Kouvolasta on jaksettu aktiivisesti ajella Helsinkiin! Tapaamisista on julkaistu paljon kuvia ja videoita meidän FB- ja Insta-sivuilla. Ensimmäinen yhteinen lajiin tutustuminen järkättiin nyt lauantaina paimennuspäivän merkeissä Usvanummen tilalla Pusulassa, ja mukana kymmenestä pennusta oli jopa kahdeksan. Moni jo harrastaa aktiivisesti omissa seuroissaan pelastushakua, raunioita, tottista ja jälkeä. Ja vaikka tietenkään kaikki eivät suunnittele erityisiä lajiharrastuksia, ovat he kuitenkin tulleet innolla mukaan yhteisiin tapaamisiin. Se on todella kiva juttu! Osa porukasta suunnittelee jo yhteistä Lappi-vaellustakin, onhan porukassa kokeneita eränkävijöitä ja eräopas 😅
Elokuussa osallistuimme Suomen Beauceron yhdistyksen järjestämään jalostustarkastukseen kuuden kasvatin porukalla. Omat koiramme jäivät tällä kertaa kotiin, mutta Nellyn 4-vuotiaista P-pennuista osallistuivat Myrsky ja Navi, ja Navin U-pennuista pikkupentuluokkaan Selma, Sáro, Strider ja Armas. Tuomareina toimivat: mittaus M. Didier Lequede, luonne M. Frederic Aubry ja ulkomuoto M. Alain Thevenon, Ranska. Sáro valittiin tarkastuksen ROP-pennuksi ja Strider VSP-pennuksi. Kaikki esiintyivät hienosti ja luonneosion suorituksia oli muutenkin mielenkiintoista seurata koko päivän ajan.
Tässä vielä Flower Rock’s -kasvattien tulokset:
- (Strider) Flower Rock’s Under Pressure TP-TP 3.
- (Armas) Flower Rock’s Unforgettable Fire TP-TP 1. VSP PENTU
- (Sáro) Flower Rock’s Unchain My Heart AP-TP 1. ROP PENTU
- (Selma) Flower Rock’s Uptown Girl P-TP 2.
(TP Tres Prometteur = Erittäin lupaava/ P Prometteur = Lupaava/ AP Assez Prometteur = Melko lupaava) - (Myrsky) Flower Rock’s Peggy Sue 9-6-6 EXCELLENT
- (Navi) Flower Rock’s Penny Lane 6-8-8 EXCELLENT
Kaikkien jalostustarkastukseen osallistuneiden koirien tulokset löytyvät täältä.




Jätä kommentti